Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Elektronická úradná tabuľa

Úradná tabuľa

Pozvánka na OZ 27.6.2019Vytlačiť
 

Pozývame vás na rokovanie obecného zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční dňa 27.6.2019
 o 18.00 hod. v zasadacej miestnosti Obecného úradu v Terni. 
 


 
 

Vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru Vytlačiť
 


 
 

Záverečný účet Obce Terňa za rok 2018 - NÁVRHVytlačiť
 


 
 

Výzva – Zmena spôsobu vykurovania OcÚ a KDVytlačiť
 


 
 

NÁVRH - Komunitný plán obce na rok 2019-2023Vytlačiť
 


 
 

Oznámenie o strategickom dokumente - Plán udržateľnej mobility PSKVytlačiť
 


 
 

Ochrana lesov pred požiarmiVytlačiť
 

Zabezpečenie ochrany lesov pred požiarmi a opatrenia pred vypaľovaním trávy a suchých porastov v roku 2019.

       Na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Prešove sa dňa 14.03.2019 uskutočnil konzultačný deň zainteresovaných subjektov, zameraný k opatreniam na  ochranu   lesov pred požiarmi a opatreniam pred vypaľovaním porastov bylín, kríkov a stromov v jarnom období v roku 2019.     

     Už v mesiaci február a začiatkom marca, príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Prešove vykonali v okresoch Prešov a Sabinov vyše 30 výjazdov k požiarom trávnatých  porastov. Požiare v jarnom období každoročne spôsobujú nie len materiálne škody ale aj nezanedbateľné ekologické škody, pričom obnova požiarom zničených lesných porastov predstavuje dlhodobý proces.

          Z výsledkov požiarovosti Slovenskej republiky, bolo podľa priestoru vzniku požiaru v roku 2018 evidovaných 262 lesných požiarov s priamou škodou 436 140,- €, čo je nárast o 100 požiarov oproti roku 2017. Pri týchto požiaroch bola usmrtená jedna osoba a dve osoby boli zranené.

          Podľa rozboru požiarovosti za rok 2018 v okrese Prešov, príslušníci Okresného riaditeľstva  Hasičského a záchranného zboru v Prešove zasahovali pri 61 požiaroch v ostatnom prírodnom prostredí, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku o 8 požiarov menej. V 32 prípadoch príčinou vzniku požiarov bolo vypaľovanie trávy a suchých porastov, čo je o 4 prípady menej ako v predchádzajúcom roku. Priame škody boli vyčíslené na 13 350,- €. V lesnom hospodárstve v okrese Prešov boli zaznamenané dva lesné požiare v katastri obci Miklušovce a Chminianske Jakubovany. Priame škody boli vyčíslené  na 1500 - €.

          V okrese Sabinov nebol v lesnom hospodárstve v roku 2018 zaznamenaný žiadny lesný požiar. Hasiči z hasičských staníc Sabinov a Lipany, Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného  zboru v Prešove zasahovali pri 47 požiaroch v ostatnom prírodnom prostredí, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku o 7 požiarov viacej. V 32  prípadoch príčinou vzniku požiarov bolo vypaľovanie trávy a suchých porastov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom rovnaký počet. Priame škody boli vyčíslené na 2 185,- €.

     Každoročne sa opakujúcim javom je vypaľovanie porastov bylín, kríkov, stromov a zakladanie ohňa v priestoroch alebo miestach kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu.  

    Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Prešove sa obracia s výzvou k aktívnej spolupráci na všetkých občanov, rešpektovať zákon o ochrane pred požiarmi, nevypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, nefajčiť v lesoch a nezakladať oheň v priestoroch, alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu. Spoločným úsilím pri predchádzaní vzniku požiarov v prírodnom prostredí, pri dodržiavaní všetkých zásad protipožiarnej bezpečnosti pri činnostiach spojených so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru chceme chrániť nielen lesy, ale aj Vaše životy, zdravie a majetok.   

Spracoval: npor. Ľubomír Kijovský – samostatný inšpektor oddelenia požiarnej prevencie OR HaZZ v Prešove.
 

ochrana lesov pred požiarmi.png


 
 

Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu za rok 2018Vytlačiť
 


 
 

Predchádzanie vzniku bioodpadov - združenie obcí EkotorysaVytlačiť
 


 
 

Registrácia chovov s jednou ošípanou na domácu spotrebu - info pre chovateľovVytlačiť
 


 
 

Štátna veterinárna a potravinová a správa SR - Africký mor ošípaných, prevenciaVytlačiť
 


 
 

Projekt podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho krajaVytlačiť
 

projekt podporený z PSK.jpg
Projekt podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja


 
 

Výzva na uzatvorenie Zmluvy o nájme hrobového miestaVytlačiť
 

getpicture (1).jpgObec Terňa na základe VZN č.2/2016, a podľa platného zákona č. 470/2005 Z.z. o pohrebníctve v znení neskorších zmien vyzýva občanov, ktorých príbuzní sú pochovaní na cintoríne v Terni, v Babinom Potoku a na Hradisku a nemajú uzatvorené zmluvy na hrobové miesta alebo nemajú zaplatený nájom za hrobové miesta, aby tak neodkladne urobili v úradných hodinách na Obecnom úrade v Terni.

Nahlásiť hrobové miesta môžete aj elektronický. Na webovej stránke v časti CINTORÍNY nájdete potrebné dokumenty. Vyhľadajte si hrobové miesto na priloženej mape a podľa čísla si v mennom zozname skontrolujte mena zosnulých. Následne vyplnte priložený formulár a zašlite nám ho na email: monika.gecikova@terna.dcom.sk


 
 
Ako často navštevujete stránku obce?
 
 
50%

 
 
 
29%

 
 
 
21%

 
Počet hlasujúcich: 24

dnes je: 27.6.2019

meniny má: Ladislav, Ladislava

Počasie
webygroup
ÚvodÚvodná stránka